Przejdź do głównej zawartości

Jakie jest ryzyko, że będziesz miał zawał serca lub udar mózgu?

Istnieje szereg czynników, które predysponują do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Zbierając dane pochodzące od bardzo wielu pacjentów lekarze i naukowcy są wstanie oszacować ryzyko związane z wiekiem, parametrami krwi, chorobami współwystępującymi i stylem życia a występowaniem chorób układu krążenia. Do tej pory poznano ponad dwadzieścia różnych czynników w istotny sposób zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia. Aby ułatwić pracę lekarzom stworzono specjalne algorytmy, które pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u badanego pacjenta. Jednym z najpopularniejszych algorytmów tego typu jest rozwijany nieprzerwanie od 2007 roku brytyjski QRISK, z którego każdy pacjent może bezpłatnie skorzystać poprzez aplikację on-line.

czy będę miał zawał lub udar?
Z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych, w tym zawału mięśnia sercowego, umiera dwa razy więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

QRISK podaje jakie jest ryzyko zapadnięcia na którąś z chorób układu krążenia w perspektywie 10 najbliższych lat. Do chorób układu krążenia należą m.in.:
  • udar mózgu,
  • zawał serca (zawał mięśnia sercowego),
  • przemijający atak niedokrwienny,
  • choroba niedokrwienna serca (dusznica bolesna, dławica piersiowa).
QRISK szacuje ryzyko wystąpienia dowolnej choroby układu krążenia, w tym wymienionych powyżej.

Najnowsza, trzecia wersja programu została opublikowana w maju 2017 roku i jest dostępna pod adresem www.qrisk.org/three. Interfejs i samo użytkowanie programu jest bardzo proste. Wystarczy uzupełnić krótką ankietę znajdującą się w prawej części okna a następnie kliknąć na przycisk "Calculate risk". Program przeprowadzi niezbędne obliczenia i wyświetli informacje o przewidywanym, procentowym ryzyku wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Ze względu na fakt, iż w ankiecie pojawiają się terminy medyczne, które mogą być niezrozumiałe nawet dla osób wprawnie posługujących się językiem angielskim, pokusiłem się o jej przetłumaczenie.

uzupełnij ankietę aby poznać ryzyko wystąpienia ataku serca bądź udaru mózgu, wiek, płeć, rasa, przynaleźność etniczna, kod pocztowy, adres
Pierwsza część ankiety dotyczy podstawowych danych pacjenta takich jak wiek, płeć i rasa. Są to zarazem podstawowe czynniki ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Dodatkowo mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa mogą podać swój kod pocztowy. Badania naukowców potwierdzają, że ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego zależy od miejsca zamieszkania i jest różne w mieście i na wsi. Program QRISK3 może uwzględnić dane adresowe przy szacowaniu ryzyka.

cukrzyca, palenie, choroba niedokrwienna serca, dławica piersiowa, zawał, przewlekła choroba nerek, migotanie przedsionków, nadciśnienie, migrena, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, choroba psychiczna, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, depresja, atypowe leki przeciwpsychotyczne, sterydy, zaburzenia erekcji, cholesterol, HDL, ciśnienie skurczowe krwi, BMI, wzrost, masa, wskaźnik masy ciała
Druga część ankiety zawiera parametry kliniczne, o których na podstawie badań naukowych wiadomo, że wpływają na możliwość wystąpienia zawału serca bądź udaru. Jeżeli nie znasz odpowiedzi na niektóre pytania pozostaw puste pola. Program wciąż będzie w stanie oszacować ryzyko, ale wynik będzie mniej dokładny, ponieważ wykorzystane zostaną wartości przybliżone. Na przykład jeżeli nie jesteś w stanie podać swojego ciśnienia krwi, to program wykorzysta w obliczeniach średnią wartość tego parametru jaka występuje w populacji osób o tym samym wieku i płci co Ty.

Źródła

Szczegółowe dane dotyczące algorytmów wykorzystanych przy tworzeniu programu QRISK3 zostały opisane w publikacji naukowej zespołu profesor Julii Hippisley-Cox zatytuowanej Development and validation of QRISK3 risk prediction algorithms to estimate future risk of cardiovascular disease: prospective cohort study, która w 2017 roku ukazała się na łamach British Medical Journal.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Witamina D – ile tak naprawdę jej potrzebujesz oraz jak ją dostarczyć?

Już w pierwszej połowie XIX wieku odkryto, że ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest skutecznym sposobem leczenia krzywicy, choroby wieku dziecięcego charakteryzującej się zaburzeniami we wzroście kości i ich zniekształceniem. Na początku XX wiedziano, że przyczyną krzywicy mogą być niedobory jakiejś substancji rozpuszczalnej w tłuszczach. W latach trzydziestych XX wieku zidentyfikowano tę substancję i nazwano ją witaminą D.


Dziś bardzo dobrze rozumiemy, że witamina D jest niezbędna do zachowania zdrowych kości ze względu na jej kluczowe znaczenia dla absorpcji wapnia, ich kluczowego składnika budulcowego. Dobrze wiemy także, że witamina D powstaje w sposób naturalny w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego z zakresu UV-B. W optymalnych warunkach synteza skórna zaspokaja ok. 80% zapotrzebowania organizmu na witaminę D. Pozostałe 20% można skutecznie dostarczyć wraz z pożywieniem.


Niestety współczesna dieta staje się coraz bardziej uboga w pokarmy zawierające dużo wit…

11 elementów stylu życia, które sprawiają, że wyglądasz młodziej

Oczywistym jest, że styl życia wpływa na nasz wygląd. W jednym z poprzednich wpisów przedstawiałem czynniki, które w obiektywny sposób wpływają na starzenie się skóry. Dziś skupię się na elementach stylu życia, które sprawiają, że w subiektywnej ocenie ludzka twarz wydaje się młodsza... lub starsza niż wskazuje na to dowód osobisty.
Na ile lat wyglądam? W pewnym doświadczeniu naukowym wzięło udział 250 kobiet w wieku od 25 do 70 lat. Żadna z pań nie miała widocznych objawów chorób skórnych ani nie była w ciąży. W badaniu wzięły udział tylko kobiety, które nie miały blizn, siniaków ani skaleczeń na twarzy. Dodatkowo żadna z uczestniczek badania nie miała przeprowadzonej żadnej operacji plastycznej, terapii z użyciem lasera ani nawet zastrzyków z botoksu.

Wszystkim paniom zrobiono dwa zdjęcia w wysokiej rozdzielczości: jedno z przodu, drugie z lewego profilu. Zdjęcia wykonano z zachowaniem następujących zasad: oczy zamknięte, neutralny wyraz twarzy, żadnej biżuterii, żadnego makijażu, …

Cztery rodzaje zanieczyszczeń powietrza, które przyśpieszają starzenie skóry

Klienci gabinetów dermatologicznych i salonów kosmetycznych nieustannie poszukują skutecznych środków, które pozwalałyby na zachowanie młodego wyglądu i zahamowanie procesów starzenia. O tym jak ważny dla wielu ludzi jest problem widocznych oznak starzenia skóry niech świadczy fakt, że rynek odmładzających wyrobów kosmetycznych i medycznych wyceniany jest na ponad 15 miliardów dolarów rocznie. Za główne czynniki przyśpieszające starzenie skóry uznaje się promieniowanie słoneczne i dym tytoniowy. Najświeższa literatura naukowa z zakresu dermatologii wskazuje na jeszcze jeden czynnik odciskający coraz mocniejsze piętno na naszej skórze – zanieczyszczenia atmosferyczne. W świetle rosnącej świadomości społecznej dotyczącej stanu powietrza jakim oddychamy postanowiłem przedstawić Wam cztery substancje występujące w zanieczyszczonej atmosferze, których negatywny wpływ na stan skóry został potwierdzany badaniami naukowymi.

1. Dwutlenek azotu Być może zwróciliście uwagę na to, że niektóre oso…