Przejdź do głównej zawartości

AUTOR

Dzień dobry! Nazywam się Artur Wnorowski. Jestem doktorem nauk farmaceutycznych oraz inżynierem biotechnologii. Na co dzień pracuję jako adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W wolnych chwilach tworzę bloga pt. Zdrowie Molekularne, na którym dzielę się swoją wiedzą oraz tworzę platformę do racjonalnej dyskusji o zdrowiu i urodzie.

W oparach ciekłego azotu.

Moje zainteresowania badawcze oscylują wokół molekularnych podstaw starzenia, biologii nowotworów oraz dermatologii. Interesuję się również wpływem cech genetycznych na zdrowie i urodę.

W trakcie swojej dotychczasowej kariery naukowej miałem niesamowitą możliwość prowadzenia badań w najlepszych ośrodkach naukowych w kraju i za granicą, m.in. w National Institute on Aging (USA), Universitätsklinikum des Saarlandes (Niemcy) oraz Vlaams Instituut voor Biotechnologie (Belgia). Mogę się pochwalić, że prowadzone przeze mnie badania naukowe zostały wyróżnione nagrodami naukowymi Prezesa Rady Ministrów RP, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Naukowej Fundacji Polpharmy.

Obecnie staram się dokładnie poznać molekularny mechanizm działania nowo opracowanych leków o działaniu antynowotworowym. W laboratorium na co dzień wykorzystuję hodowle komórkowe oraz techniki biologii molekularnej. Aktywnie pracując naukowo zdobyłem doświadczenie i wiedzę dotyczącą funkcjonowania organizmu ludzkiego na poziomie pojedynczych komórek i molekuł. Swoją wiedzę pragnę przekazywać nie tylko studentom podczas wykładów, ale również wszystkim, którym zależy na utrzymaniu dobrego zdrowia, kondycji fizycznej oraz urody.

Artykuły dostępne na blogu dotyczą przede wszystkim:
  • zasad stosowania oraz mechanizmów działania leków i suplementów diety,
  • wpływu stylu życia oraz środowiska na stan zdrowia i urody,
  • najnowszych odkryć naukowych związanych z ochroną zdrowia.

Popularne posty z tego bloga

Witamina D – ile tak naprawdę jej potrzebujesz oraz jak ją dostarczyć?

Już w pierwszej połowie XIX wieku odkryto, że ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest skutecznym sposobem leczenia krzywicy, choroby wieku dziecięcego charakteryzującej się zaburzeniami we wzroście kości i ich zniekształceniem. Na początku XX wiedziano, że przyczyną krzywicy mogą być niedobory jakiejś substancji rozpuszczalnej w tłuszczach. W latach trzydziestych XX wieku zidentyfikowano tę substancję i nazwano ją witaminą D.


Dziś bardzo dobrze rozumiemy, że witamina D jest niezbędna do zachowania zdrowych kości ze względu na jej kluczowe znaczenia dla absorpcji wapnia, ich kluczowego składnika budulcowego. Dobrze wiemy także, że witamina D powstaje w sposób naturalny w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego z zakresu UV-B. W optymalnych warunkach synteza skórna zaspokaja ok. 80% zapotrzebowania organizmu na witaminę D. Pozostałe 20% można skutecznie dostarczyć wraz z pożywieniem.


Niestety współczesna dieta staje się coraz bardziej uboga w pokarmy zawierające dużo wit…

Jakie jest ryzyko, że będziesz miał zawał serca lub udar mózgu?

Istnieje szereg czynników, które predysponują do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Zbierając dane pochodzące od bardzo wielu pacjentów lekarze i naukowcy są wstanie oszacować ryzyko związane z wiekiem, parametrami krwi, chorobami współwystępującymi i stylem życia a występowaniem chorób układu krążenia. Do tej pory poznano ponad dwadzieścia różnych czynników w istotny sposób zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia. Aby ułatwić pracę lekarzom stworzono specjalne algorytmy, które pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u badanego pacjenta. Jednym z najpopularniejszych algorytmów tego typu jest rozwijany nieprzerwanie od 2007 roku brytyjski QRISK, z którego każdy pacjent może bezpłatnie skorzystać poprzez aplikację on-line.


QRISK podaje jakie jest ryzyko zapadnięcia na którąś z chorób układu krążenia w perspektywie 10 najbliższych lat. Do chorób układu krążenia należą m.in.:
udar mózgu,zawał serca (zawał mięśnia sercowego),przemija…

11 elementów stylu życia, które sprawiają, że wyglądasz młodziej

Oczywistym jest, że styl życia wpływa na nasz wygląd. W jednym z poprzednich wpisów przedstawiałem czynniki, które w obiektywny sposób wpływają na starzenie się skóry. Dziś skupię się na elementach stylu życia, które sprawiają, że w subiektywnej ocenie ludzka twarz wydaje się młodsza... lub starsza niż wskazuje na to dowód osobisty.
Na ile lat wyglądam? W pewnym doświadczeniu naukowym wzięło udział 250 kobiet w wieku od 25 do 70 lat. Żadna z pań nie miała widocznych objawów chorób skórnych ani nie była w ciąży. W badaniu wzięły udział tylko kobiety, które nie miały blizn, siniaków ani skaleczeń na twarzy. Dodatkowo żadna z uczestniczek badania nie miała przeprowadzonej żadnej operacji plastycznej, terapii z użyciem lasera ani nawet zastrzyków z botoksu.

Wszystkim paniom zrobiono dwa zdjęcia w wysokiej rozdzielczości: jedno z przodu, drugie z lewego profilu. Zdjęcia wykonano z zachowaniem następujących zasad: oczy zamknięte, neutralny wyraz twarzy, żadnej biżuterii, żadnego makijażu, …