Przejdź do głównej zawartości

11 elementów stylu życia, które sprawiają, że wyglądasz młodziej

Oczywistym jest, że styl życia wpływa na nasz wygląd. W jednym z poprzednich wpisów przedstawiałem czynniki, które w obiektywny sposób wpływają na starzenie się skóry. Dziś skupię się na elementach stylu życia, które sprawiają, że w subiektywnej ocenie ludzka twarz wydaje się młodsza... lub starsza niż wskazuje na to dowód osobisty.

Na ile lat wyglądam?

W pewnym doświadczeniu naukowym wzięło udział 250 kobiet w wieku od 25 do 70 lat. Żadna z pań nie miała widocznych objawów chorób skórnych ani nie była w ciąży. W badaniu wzięły udział tylko kobiety, które nie miały blizn, siniaków ani skaleczeń na twarzy. Dodatkowo żadna z uczestniczek badania nie miała przeprowadzonej żadnej operacji plastycznej, terapii z użyciem lasera ani nawet zastrzyków z botoksu.

Wszystkim paniom zrobiono dwa zdjęcia w wysokiej rozdzielczości: jedno z przodu, drugie z lewego profilu. Zdjęcia wykonano z zachowaniem następujących zasad: oczy zamknięte, neutralny wyraz twarzy, żadnej biżuterii, żadnego makijażu, włosy związane z tyłu. Fragmenty ubrań, które mogły sugerować wiek zakryto szalem o neutralnym kolorze. Zarówno podczas doboru kandydatek do badań, jak i podczas wykonywania zdjęć dokonano wszelkich starań by nic nie zakłócało późniejszej oceny wieku.

Zdjęcia kobiet przedstawiono grupie oceniającej, w skład której wchodziły osoby bez doświadczenia w dermatologii oraz bez wcześniejszego przeszkolenia w ocenie wieku. Osoby te odpowiadały na jedno proste pytanie: Na ile lat wygląda osoba na zdjęciu?

Poza wzięciem udziału w tej nietypowej sesji fotograficznej wszystkie oceniane panie miały jeszcze jedno zadanie. Musiały wypełnić krótki kwestionariusz dotyczący różnych aspektów ich życia, między innymi stanu zdrowia oraz statusu socjoekonomicznego.

Czynniki wpływające na postrzegany wiek

1. Wykształcenie

Mając do dyspozycji dane z kwestionariuszy osobowych oraz informacje o tym na ile lat wyglądają badane kobiety naukowcy mogli przystąpić do analiz. Okazało się, że jednym z czynników, który ma największy wpływ na postrzegany wiek jest wykształcenie. Kobiety, które odebrały jedynie podstawowe wykształcenie wyglądają średnio na blisko pięć lat starsze, niż rzeczywiście były. Kobiety, które spędziły w szkolnej ławie do 9 lat (wykształcenie średnie) są oceniane jako o rok starsze niż wskazuje ich dowód osobisty. Najlepiej wypadają panie, które mają za sobą 10 i więcej lat edukacji; ich wiek jest oceniany średnio na siedem miesięcy niższy w porównaniu do wieku kalendarzowego. Oczywiście czas spędzony na nauce nie jest czynnikiem bezpośrednio wpływającym na procesy starzenia. Wykształcenie wpływa jednak pośrednio na zakres możliwych ścieżek rozwoju zawodowego czy dostęp do opieki zdrowotnej, które to nie pozostają bez znaczenie w kontekście starzenia i „zarządzania” procesem starzenia.

wysoko wykształcone kobiety wyglądają młodziej niż ich koleżnaki z niższym wykształceniem
Wysokie wykształcenie bardzo dobrze koreluje z niskim postrzeganym wiekiem.

2. Liczba osób w gospodarstwie domowym

Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, na ile lat wyglądają kobiety jest liczba osób w gospodarstwie domowym. Postrzegany wiek kobiet żyjących w rodzinie trzyosobowej lub mniejszej nie odbiega znacznie od wieku kalendarzowego. Większa rodzina sprawiała, że kobieta jest już postrzegana jako starsza o około dwa lata. W związku można stwierdzić, że opieka nad drugim i kolejnym dzieckiem lub starszymi rodzicami nie pozostaje obojętna dla wyglądu kobiety.

3. Menopauza

Dodatkowym czynnikiem postarzającym jest przekwitanie. Kobiety w okresie pomenopauzalnym (definiowanym jako brak miesiączki przez przynajmniej ostatnie 12 miesięcy) są postrzegane jako starsze o blisko dwa i pół rok niż są w rzeczywistości. Kobiety w okresie przed menopauzą wydają się młodsze o około rok w porównaniu do wskazań kalendarza.

4. Praca na słońcu

Ekspozycja na słońce jest równie istotnym elementem wpływającym na postrzegany wiek. Kobiety, których praca wymaga ciągłego przebywania na słońcu wyglądają średnio na ponad sześć lat starsze niż ich koleżanki, które swoje obowiązki służbowe pełnią w pomieszczeniach.

Kobiety pracujące w polu są stale wystawione na działanie promieni słonecznych, które przyśpieszają starzenie się skóry.

5. Spędzanie czasu wolnego na słońcu

Ograniczanie ekspozycji skóry na promienie słoneczne sprawia, że jest się postrzeganym jako osoba nieznacznie młodsza niż wskazywałby na to dowód osobisty. Jeżeli zaś spędza się bardzo dużo czasu wystawiając skórę na działania promieni słonecznych, to istnieje duża szansa na przyśpieszone fotostarzenie skóry. Kobiety, które większość wolnego czasu spędzają na słońcu wyglądają średnio na około dwa i pół roku starsze niż wskazuje na to ich dowód osobisty. Efekt ten można częściowo zniwelować stosując kremy z filtrem ochronnym.

6. Wizyty u lekarza

Czynniki związane z szeroko pojętym dbaniem o zdrowie również wyraźnie korelują z postrzeganym wiekiem pań. Kobiety regularnie udające się na wizyty kontrole do lekarza wyglądają średnio na ponad cztery lata młodsze niż ich koleżanki, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy w ogóle nie były u lekarza.

7. Higiena jamy ustnej

Te z pań, które myją zęby dwa razy dziennie wyglądają na około 9 miesięcy młodsze niż były w rzeczywistości. Mycie zębów tylko jeden raz dziennie wiąże się ze wzrostem postrzeganego wieku o ponad cztery lata.

8.  Aktywność fizyczna

Niska i umiarkowana aktywność fizyczna sprawa, że panie wyglądają na około 2 miesiące młodsze niż są w rzeczywistości. Kobiety aktywne fizycznie przez większość dnia (czyli pracujące fizycznie w pracy oraz w domu) wyglądają średnio o około dwa i pół starzej niż ich mniej aktywne koleżanki.

9. Mycie twarzy

Na sam koniec zostawiłem sobie przedstawienie informacji o wpływie zabiegów kosmetykycznych i higieny twarzy na postrzegany wiek. Otóż kobiety stosujące przynajmniej cztery razy w tygodniu tonik/mydło do twarzy wyglądały o cztery lata młodziej niż kobiety, które myją twarz tylko wodą.

10. Stosowanie kosmetyków nawilżających do twarzy

Regularne stosowanie środków nawilżających do twarzy to kolejne dwa lata różnicy.

11. Stosowanie kremów na noc 

Dodatkowy efekt daje regularne aplikowanie kremu do twarzy na noc – to blisko dwa i pół roku różnicy.


Regularne stosowanie kosmetyków pielęgnujących oraz dbanie o higienę skóry pozytywnie wpływa na postrzegany wiek.

Sprawdź na ile lat wyglądasz

Na koniec wisienka na torcie. Specjalnie dla Was przygotowałem quiz, w którym możecie sprawdzić na ile lat wyglądacie w ocenie innych. Biorąc udział w teście odpowiecie na 11 pytań dotyczących waszego stylu życia. Są to dokładnie takie same pytanie, na które odpowiadały kobiety biorące udział w przytaczanym eksperymencie naukowym. Na podstawie waszych odpowiedzi podam wam jak średnio oceniano wiek osób o podobnym stylu życia. Sprawdź na ile lat wyglądasz już teraz!

Uwaga! Aby skorzystać z testu trzeba mieć dostęp do (darmowego) konta Google i być zalogowanym. Nie mam wglądu w udzielane przez was odpowiedzi – test uzupełniacie na swojej prywatnej kopii formularza.

Zapraszam do zapoznania się z moim poprzednim wpisem dotyczącym czynników wpływających na starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek

Źródła

Powyższy post napisałem na podstawie lektury wyników badań opisanych w pracy Environmental and Lifestyle Factors Associated with Perceived Facial Age in Chinese Women autorstwa Andrew E. Mayesa opublikowanej w piśmie PLoS ONE w 2010 roku.

Komentarze

  1. Odpowiednie kosmetyki, może też wizyty u kosmetyczki to podstawa!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane

Kolejny popularny suplement diety okazuje się bezużyteczny

Opublikowano właśnie wyniki dużej analizy dotyczącej wpływu kwasów omega-3 na zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego. W oparciu o wysokiej jakości dane badacze stwierdzili, że przyjmowanie suplementów diety zawierających kwasy omega-3 nie jest źródłem żadnych istotnych korzyści zdrowotnych – zwiększone przyjmowanie kwasów omega-3 nie zmniejsza zachorowalności na choroby serca oraz nie wpływa istotnie na długość życia. Panuje dość powszechne przekonanie, że suplementacja diety kwasami tłuszczowymi z rodziny omega-3 może poprawiać stan układu sercowo-naczyniowego. Istnieją przecież ku temu pewne logiczne przesłanki. Na przykład pokazano, że kwasy omega-3 mogą obniżać ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Czy jednak przekłada się to na zmniejszenie częstotliwości występowania zawałów serca czy innych niepożądanych zdarzeń związanych z pracą układu sercowo-naczyniowego? Powszechne przekonania Niewielkie ilości kwasów tłuszczowych omega-3 są niezbędne do utrzymania

Sztuczna inteligencja uczy się czytać w Twoich myślach (i jest już w tym całkiem dobra)

Odkrycia ostatniej dekady pokazują, że stosując odpowiednio zaawansowane techniki badawcze można bezinwazyjnie pozyskać informacje o aktywności wybranych rejonów mózgu (np.: kory wzrokowej), a następnie za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji zrekonstruować bodźce (np.: wzrokowe), które były źródłem wspomnianej aktywności mózgowej. Może brzmi to nieco skomplikowanie, ale interpretacja jest dosyć prosta: science-fiction stało się rzeczywistością –  czytanie w myślach jest możliwe . Do całego procederu niezbędne są dwie rzeczy: aparat do funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (w skrócie fMRI, z ang. functional magnetic resonance imaging ) oraz dobrze wytrenowane algorytmy sztucznej inteligencji (w skrócie AI, z ang. artificial intelligence ). Za pomocą fMRI naukowcy są w stanie tworzyć trójwymiarowe mapy aktywności mózgu i precyzyjnie określać, które rejony mózgu ulegają aktywacji w danym momencie. Jest to możliwe, ponieważ aktywne neurony mają wysokie zapotrzebo

Dlaczego warto samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi? Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, w której wyjątkowo często dochodzi do nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych wśród pacjentów –  statystki  mówią, że w Europie około 44% chorych przerywa terapię w ciągu 12 miesięcy od jej rozpoczęcia. W Polsce współczynnik ten wypada jeszcze gorzej i  wynosi około 58% . Takie postępowanie ma oczywiście swoje negatywne konsekwencje. Pacjenci z nadciśnieniem, którzy nie przestrzegają zaleceń terapeutycznych i nie przyjmują przepisanych im leków mają o 50% wyższe prawdopodobieństwo wylądowania w szpitalu na skutek powikłań. Przyczyn zaniechania leczenia w przypadku nadciśnienia należy doszukiwać się przede wszystkim w bezobjawowym przebiegu choroby . Po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia pacjenci zaczynając myśleć w następujący sposób: "Biorę te leki na nadciśnienie, ale wcale nie czuję się po nich lepiej!". Do tego dochodzi jeszcze aspekt finansowy: "Skoro nie czuję się jakoś specjalnie lepiej po tych lekach, to szk