Przejdź do głównej zawartości

WYCINKI Z GAZET

Niniejszy post zawiera odnośniki do portali internetowych, które opublikowały materiały związane z moją pracą naukową. 

22/09/2023 – Rozwój nowej platformy dostarczania terapeutycznych cząsteczek siRNA w leczeniu nowotworów
Udzialiłem krótkiego wywiadu agencji mediowej Newseria, w trakcie którego przedstawiłem założenia projektu B+R realizowanego wraz z BS Biotechna. Opisałem opracowywaną platformę dostarczania terapeutycznych kwasów nukleinowych oraz podejście tumor-agnostyczne (tj. niezależne od histologii nowotworu) w projektowaniu terapii onkologicznych.


23/08/2023 – Rozmowa panelowa pt. "mRNA - Terapie Przyszłości, Czy Pandemiczny One-Off?" w ramach konferencji PHASE 2023
W sierpniu 2023 r. odbyła się dotychczas największa publiczna dyskusja o polskiej biotechnologii medycznej – PHASE (Polish Healthcare Assets Sector Event). Wydarzenie obfitowało w dyskusje kilkudziesięciu branżowych ekspertów z obszarów biznesu, rynku kapitałowego, a także z instytucji publicznych i świata akademickiego. W ramach konferencji wziąłem udział w rozmowie dotyczacej przyszłości technologii mRNA. 


29/06/2020 – Propozycja nowej strategii terapeutycznej w leczeniu burzy cytokinowej u pacjentów z Covid-19
Publikacja, w której wraz z prof. Turskim oraz kolegami z Bonn nakreśliliśmy hipotezę o występowaniu wielonarządowego układowego zespołu aktywacji AhR (systemic AhR activation syndrome; SAAS) jako następstwa infekcji wirusem SARS-CoV-2 była szeroko komentowana na portalach branżowych. Poniżej znajdują się odnośniki do artykułów na wybranych portalach wraz z kluczowymi cytatami.
  • Oryginalna notatka prasowa na stronie stronie wydawcy oraz na naukowych portalach informacyjnych EurekAlert.
    "Investigators describe how excessive activation of AhRs via the IDO1-kynurenine-AhR signaling pathway, which is used by many pathogens to establish infection, leads to “Systemic AhR Activation Syndrome” (SAAS). The authors also hypothesize that therapies targeting downregulation of AhRs and IDO1 genes should decrease severity of infection."
  • Informacja na portalu Polskiej Akademii Nauk.
    "W oparciu o nową koncepcję układowego zespołu aktywacji AhR zaproponowano nowe zasady postępowania profilaktycznego i terapeutycznego, które mogą wpłynąć na modyfikację niektórych ograniczeń i zaleceń profilaktycznych wdrażanych przez kraje szczególnie dotknięte epidemią."
  • Wiadomość opublikowanie na stronie Science Daily.
    "Changes in gene expression suggest possible therapies to prevent and treat COVID-19 based on dexamethasone, calcitriol (vitamin D) and tocopherol (vitamin E) that disrupt the inflammatory 'vicious circle' in COVID-19."

22/01/2018  Stare leki o nowym potencjalnym zastosowaniu w leczeniu schizofrenii i demencji
W serii prac opublikowanych wraz z dr Zakrocką i współpracownikami wskazaliśmy na nieznaną wcześniej aktywność niektórych leków przeciwbólowych i przeciwnadciśnieniowych. Informacje o poczynionych odkryciach opublikowano na portalach Atlas of Science oraz Science Trends.

12/04/2014  Nowy związek o aktywności przeciwnowotworowej działający na dwa cele molekularne jednocześnie
Na portalu Global Medical Discovery ukazał się wpis dotyczący jednej z moich publikacji opisujących mechanizm działania nowego związku wykazującego aktywność przeciwnowotworową. Związek ten jest pierwszą znaną cząsteczką, która potrafi jednocześnie zablokować proonkogenny receptor GPR55 oraz silnie aktywować ochronny receptor β2 adrenergiczny.

Komentarze

Najczęściej czytane

Kolejny popularny suplement diety okazuje się bezużyteczny

Opublikowano właśnie wyniki dużej analizy dotyczącej wpływu kwasów omega-3 na zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego. W oparciu o wysokiej jakości dane badacze stwierdzili, że przyjmowanie suplementów diety zawierających kwasy omega-3 nie jest źródłem żadnych istotnych korzyści zdrowotnych – zwiększone przyjmowanie kwasów omega-3 nie zmniejsza zachorowalności na choroby serca oraz nie wpływa istotnie na długość życia. Panuje dość powszechne przekonanie, że suplementacja diety kwasami tłuszczowymi z rodziny omega-3 może poprawiać stan układu sercowo-naczyniowego. Istnieją przecież ku temu pewne logiczne przesłanki. Na przykład pokazano, że kwasy omega-3 mogą obniżać ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Czy jednak przekłada się to na zmniejszenie częstotliwości występowania zawałów serca czy innych niepożądanych zdarzeń związanych z pracą układu sercowo-naczyniowego? Powszechne przekonania Niewielkie ilości kwasów tłuszczowych omega-3 są niezbędne do utrzymania

11 elementów stylu życia, które sprawiają, że wyglądasz młodziej

Oczywistym jest, że styl życia wpływa na nasz wygląd. W jednym z poprzednich wpisów przedstawiałem czynniki, które w obiektywny sposób wpływają na starzenie się skóry . Dziś skupię się na elementach stylu życia, które sprawiają, że w subiektywnej ocenie ludzka twarz wydaje się młodsza... lub starsza niż wskazuje na to dowód osobisty. Na ile lat wyglądam? W pewnym doświadczeniu naukowym wzięło udział 250 kobiet w wieku od 25 do 70 lat. Żadna z pań nie miała widocznych objawów chorób skórnych ani nie była w ciąży. W badaniu wzięły udział tylko kobiety, które nie miały blizn, siniaków ani skaleczeń na twarzy. Dodatkowo żadna z uczestniczek badania nie miała przeprowadzonej żadnej operacji plastycznej, terapii z użyciem lasera ani nawet zastrzyków z botoksu. Wszystkim paniom zrobiono dwa zdjęcia w wysokiej rozdzielczości: jedno z przodu, drugie z lewego profilu. Zdjęcia wykonano z zachowaniem następujących zasad: oczy zamknięte, neutralny wyraz twarzy, żadnej biżuterii, żadnego makija

Sztuczna inteligencja uczy się czytać w Twoich myślach (i jest już w tym całkiem dobra)

Odkrycia ostatniej dekady pokazują, że stosując odpowiednio zaawansowane techniki badawcze można bezinwazyjnie pozyskać informacje o aktywności wybranych rejonów mózgu (np.: kory wzrokowej), a następnie za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji zrekonstruować bodźce (np.: wzrokowe), które były źródłem wspomnianej aktywności mózgowej. Może brzmi to nieco skomplikowanie, ale interpretacja jest dosyć prosta: science-fiction stało się rzeczywistością –  czytanie w myślach jest możliwe . Do całego procederu niezbędne są dwie rzeczy: aparat do funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (w skrócie fMRI, z ang. functional magnetic resonance imaging ) oraz dobrze wytrenowane algorytmy sztucznej inteligencji (w skrócie AI, z ang. artificial intelligence ). Za pomocą fMRI naukowcy są w stanie tworzyć trójwymiarowe mapy aktywności mózgu i precyzyjnie określać, które rejony mózgu ulegają aktywacji w danym momencie. Jest to możliwe, ponieważ aktywne neurony mają wysokie zapotrzebo

Dlaczego warto samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi? Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, w której wyjątkowo często dochodzi do nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych wśród pacjentów –  statystki  mówią, że w Europie około 44% chorych przerywa terapię w ciągu 12 miesięcy od jej rozpoczęcia. W Polsce współczynnik ten wypada jeszcze gorzej i  wynosi około 58% . Takie postępowanie ma oczywiście swoje negatywne konsekwencje. Pacjenci z nadciśnieniem, którzy nie przestrzegają zaleceń terapeutycznych i nie przyjmują przepisanych im leków mają o 50% wyższe prawdopodobieństwo wylądowania w szpitalu na skutek powikłań. Przyczyn zaniechania leczenia w przypadku nadciśnienia należy doszukiwać się przede wszystkim w bezobjawowym przebiegu choroby . Po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia pacjenci zaczynając myśleć w następujący sposób: "Biorę te leki na nadciśnienie, ale wcale nie czuję się po nich lepiej!". Do tego dochodzi jeszcze aspekt finansowy: "Skoro nie czuję się jakoś specjalnie lepiej po tych lekach, to szk