Przejdź do głównej zawartości

Jak poprawnie stosować krople do oczu?

Lekarz przepisał Ci krople do oczu, ale nie jesteś pewien jak poprawnie zaaplikować tą postać leku? W tym krótkim artykule wyjaśnię w jaki sposób stosować krople i maści do oczu oraz udzielę kilku ogólnych wskazówek związanych ze stosowaniem leków podawanych do oka.

Poprawna aplikacja kropli do oczy może być kłopotliwa. Dzięki lekturze poniższego poradnika staniesz się ninja leków podawanych do oka ;-)

Jak stosować krople do oczu?

Stosowanie kropli do oczu teoretycznie jest bardzo proste, ale w praktyce może nastręczać pewnych problemów. Aby uniknąć niespodzianek podczas nakładania kropli do oczu wykonaj opisane poniżej czynności.

Przygotowania
 1. Upewnij się, że nie upłyną termin przydatności leku do stosowania. Dodatkowo koniecznie sprawdź czy krople nie były otwarte dłużej niż dopuszcza producent. Wstrząśnij dozownikiem, jeżeli takie zalecenie znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.
 2. Umyj ręce wodą z mydłem.
 3. Odkręć butelkę z kroplami i odłóż zakrętkę na czystą chusteczkę papierową.
Aplikacja
 1. Stań przed lustrem lub połóż się, jeżeli wolisz.
 2. Chwyć zakraplacz dominującą ręką (jeśli jesteś praworęczny będzie to ręka prawa, jeśli jesteś leworęczny – lewa).
 3. Odchyl głowę do tyłu i umieść całą pięść drugiej ręki pod okiem i delikatnie pociągnij dolną powiekę w dół. Utrzymaj powiekę w tym położeniu.
 4. Ustaw zakraplacz tuż nad okiem. Wykorzystaj drugą dłoń jako podpórkę.
 5. Trzymaj zakraplacz jak najbliżej oka, ale nie dotykaj nim do powierzchni oka.
 6. Powoli i delikatnie wciśnij jedną kroplę leku do oka.
 7. Zamknij oko.
 8. Umieść palec między dolną powieką a nosem; naciśnij delikatnie i przytrzymaj przez około 2 minuty. W tym miejscu znajduje się punkt łzowy (łac. lacrimal punctum). Jest to otwór stanowiący wejście do kanalika łzowego, którym lek może spłynąć do jamy nosowej i dalej do gardła. To właśnie ze względu na ucieczkę leku przez kanalik łzowy możesz czasem poczuć smak substancji aktywnej podanej do oka. Zablokowanie punktu łzowego placem zmniejszy odpływ substancji leczniczej do kanalika łzowego i dalej do nosa, wydłuży czas kontaktu substancji leczniczej z powierzchnią oka oraz zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych leku, które mogą się rozwinąć, jeśli substancja lecznicza dostanie się do krwioobiegu przez nos.
 9. Zakręć zakraplacz. Gotowe!
Czarna strzałka wskazuje punt łzowy. Zachęcam do odszukania własnych punktów łzowych – wystarczy stanąć przed lustrem i odchylić dolną powiekę. Zdjęcie: Diogo Melo Rocha, CC BY 2.5.
Dodatkowe wskazówki
 1. Jeżeli do jednego oka musisz zaaplikować więcej niż jeden lek w postaci kropli, to odczekaj przynajmniej 5 minut od podania pierwszego leku, nim rozpoczniesz podawanie drugiego leku. Twoje oko może jednocześnie przyjąć jedynie stosunkowo niewielką objętość płynu. Podanie drugiego leku bezpośrednio po pierwszym sprawi, że nadmiar cieczy spłynie Ci po policzkach albo za pośrednictwem kanalików łzowych trafi do gardła. Lek nie zadziała – substancja aktywna zmarnuje się.
 2. Jeżeli do jednego oka musisz zaaplikować krople oraz maść, to rozpocznij podawanie od kropli. Po zaaplikowaniu kropli do oka odczekaj około 5 minut i dopiero wtedy przystąp do nakładania maści.
 3. Nie aplikuj kropli do oka, kiedy masz na sobie soczewki kontaktowe (o ile lekarz nie zalecił inaczej). Zdejmij soczewki, zaaplikuj krople i odczekaj około 15 minut przed ponownym założeniem soczewek. Większość kropli do oczu zawiera konserwanty, które mogą uszkadzać soczewki kontaktowe. Możesz też skonsultować się z farmaceutą, który zaproponuje Ci alternatywne krople, które nie zawierają konserwantów, a których trwałość chroniona jest przez specjalne filtry.
 4. Krople do oczu mogą być używane w bezpieczny sposób tylko przez określony czas od otwarcia (np.: trzy miesiące). Przy pierwszym otwarciu nowej butelki z kroplami warto zapisać na niej mazakiem datę otwarcia (np.: 1 stycznia 2019) oraz dzień, w którym mija wskazany w ulotce czas bezpiecznego stosowania po otwarciu (np.: 31 marca 2019).
 5. Jeżeli podawanie kropel do oczu wciąż sprawia Ci trudność, skonsultuj się ze swoim farmaceutą, który identyfikuje problem i zaproponuje jedno z kilku urządzeń, które pomogą Ci poprawnie i skutecznie aplikować krople. Osoby starsze, mające problem z precyzją, korzystają na przykład ze specjalnych zakraplaczy.

Komentarze

Najczęściej czytane

Kolejny popularny suplement diety okazuje się bezużyteczny

Opublikowano właśnie wyniki dużej analizy dotyczącej wpływu kwasów omega-3 na zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego. W oparciu o wysokiej jakości dane badacze stwierdzili, że przyjmowanie suplementów diety zawierających kwasy omega-3 nie jest źródłem żadnych istotnych korzyści zdrowotnych – zwiększone przyjmowanie kwasów omega-3 nie zmniejsza zachorowalności na choroby serca oraz nie wpływa istotnie na długość życia.

Powszechne przekonania Niewielkie ilości kwasów tłuszczowych omega-3 są niezbędne do utrzymania zdrowia. Organizm wykorzystuje je chociażby do tworzenia elementów strukturalnych błon komórkowych. Główne kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 ważne z perspektywy zdrowia człowieka to kwas α-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA). Nasz organizm nie potrafi wyprodukować od zera żadnego z nich, dlatego musimy dostarczać je razem z pożywieniem (a przynajmniej ALA, ponieważ jesteśmy w stanie przekształcić go do EPA i DHA). ALA to…

Sztuczna inteligencja uczy się czytać w Twoich myślach (i jest już w tym całkiem dobra)

Odkrycia ostatniej dekady pokazują, że stosując odpowiednio zaawansowane techniki badawcze można bezinwazyjnie pozyskać informacje o aktywności wybranych rejonów mózgu (np.: kory wzrokowej), a następnie za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji zrekonstruować bodźce (np.: wzrokowe), które były źródłem wspomnianej aktywności mózgowej. Może brzmi to nieco skomplikowanie, ale interpretacja jest dosyć prosta: science-fiction stało się rzeczywistością – czytanie w myślach jest możliwe. Do całego procederu niezbędne są dwie rzeczy: aparat do funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (w skrócie fMRI, z ang. functional magnetic resonance imaging) oraz dobrze wytrenowane algorytmy sztucznej inteligencji (w skrócie AI, z ang. artificial intelligence).

Za pomocą fMRI naukowcy są w stanie tworzyć trójwymiarowe mapy aktywności mózgu i precyzyjnie określać, które rejony mózgu ulegają aktywacji w danym momencie. Jest to możliwe, ponieważ aktywne neurony mają wysokie zapotrzebowanie…

Dlaczego warto samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi? Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, w której wyjątkowo często dochodzi do nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych wśród pacjentów – statystki mówią, że w Europie około 44% chorych przerywa terapię w ciągu 12 miesięcy od jej rozpoczęcia. W Polsce współczynnik ten wypada jeszcze gorzej i wynosi około 58%. Takie postępowanie ma oczywiście swoje negatywne konsekwencje. Pacjenci z nadciśnieniem, którzy nie przestrzegają zaleceń terapeutycznych i nie przyjmują przepisanych im leków mają o 50% wyższe prawdopodobieństwo wylądowania w szpitalu na skutek powikłań. Przyczyn zaniechania leczenia w przypadku nadciśnienia należy doszukiwać się przede wszystkim w bezobjawowym przebiegu choroby. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia pacjenci zaczynając myśleć w następujący sposób: "Biorę te leki na nadciśnienie, ale wcale nie czuję się po nich lepiej!". Do tego dochodzi jeszcze aspekt finansowy: "Skoro nie czuję się jakoś specjalnie lepiej po tych lekach, to szkoda n…

Jakie jest ryzyko, że będziesz miał zawał serca lub udar mózgu?

Istnieje szereg czynników, które predysponują do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Zbierając dane pochodzące od bardzo wielu pacjentów lekarze i naukowcy są wstanie oszacować ryzyko związane z wiekiem, parametrami krwi, chorobami współwystępującymi i stylem życia a występowaniem chorób układu krążenia. Do tej pory poznano ponad dwadzieścia różnych czynników w istotny sposób zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia. Aby ułatwić pracę lekarzom stworzono specjalne algorytmy, które pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u badanego pacjenta. Jednym z najpopularniejszych algorytmów tego typu jest rozwijany nieprzerwanie od 2007 roku brytyjski QRISK, z którego każdy pacjent może bezpłatnie skorzystać poprzez aplikację on-line.


QRISK podaje jakie jest ryzyko zapadnięcia na którąś z chorób układu krążenia w perspektywie 10 najbliższych lat. Do chorób układu krążenia należą m.in.:
udar mózgu,zawał serca (zawał mięśnia sercowego),przemija…